Věra Poláchová Kavanová

SOPRÁN

Sólistka opery Divadla F.X.Šaldy v Liberci 

Absolventka pardubické konzervatoře v pěvecké třídě Mgr. Svatavy Šubrtové  a Mgr. Jindřišky Rabasové. Laureátka a vítězka několika ročníků Mezinárodní pěvecké soutěže A.Dvořáka v Karlových Varech a Mikuláše Schneidera v Trnavě. Držitelka Ceny českého rozhlasu (za interpretaci písňového cyklu soudobého skladatele Miroslava Raichla (svého hudebního pedagoga) Již ve svých 19.letech debutovala hlavní sólovou rolí jako Pamina z Kouzelné flétny W.A. Mozarta v Divadle J.K.Tyla v Plzni a hned po studiu přijala angažmá opery Divadla F.X.Šaldy v Liberci, ve kterém je dodnes.

Od roku 2000 hostovala v několika inscenacích Národního divadla Praha , Státní opery Praha a v dalších operních domech. Příležitostně hostuje také v Operntheater Görlitz (BRD).
Na svých operních turné navštívila řadu evropských měst, Anglii, ale i Japonsko a Jižní Koreu. Její operní kariéru obohacuje i žánrově široká koncertní činnost. Jako sólistka pražského FOKu vystoupila na Hudebním festivalu 2007 ve Strassburgu. V roce 2008 byla přizvána Vlachovým kvartetem k celovečernímu provedení Stabat Mater G.B.Pergolesiho v Musicasdom ve španělské Valencii.
V projektu České televize - "Opera 2002" zpívala v přímém přenosu Desdemonu v Othellovi od Giusseppa Verdi v inscenaci Divadla F.X.Šaldy Liberec.

Již třikrát byla nominována v širším výběru na Cenu Thálie. 

V roce 2004 za roli Jolanty z Čajkovského stejnojmenné opery, 2007 za operetní dvojroli Giroflé-Giroflá od Charlese Lecocqa a 2014 za Antonii z Hoffmannových povídek Jasquea Offenbacha.

Přízeň diváků ji v roce  2018 přinesla také Libereckou Thalii. 

Ze zatím (circa 50) nastudovaných operních, operetních i muzikálových rolí se může pyšnit hlavními hrdinkami z děl českých, německých, ruských, italských i francouzských hudebních skladatelů  

Např. Mařenka, Rusalka, Liška Bystrouška, Pamina, Zuzanka, Frau Fluth, Oněginova Tatiana, Liù z Turandot, Nedda z Komediantů, Verdiho Leonora že Síly osudu a Desdemona z Othella Pucciniho , Madama Butterfly, Gounodova Markétka z opery Faust a Markétka, Micaela z Carmen, Massenettova Thaïs a další

Pedagogicky spolupracuje se ZUŠ Turnov. Věnuje se i soukromým frekventantům. Pořádá příležitostně kurzy zpěvu a nelze opomenout ani bohatou koncertní činnost. 

Markéta Doubravská

HARFA 

Členka orchestru Divadla F.X.Šaldy, 

( aktuální životopis se právě připravuje  :D

Jiří Horčička

Klavírista, hráč na klávesové nástroje a varhany

Z tisku :

 ..." hudební recitál za doprovodu bravurního klavíristy Jiřího Horčičky s brilantní technikou sólového hráče se smyslem pro vlastní invenci. Samotná jeho nespoutanost za nástrojem je zážitkem" ... 

Semilský rodák, absolvoval na pardubické konzervatoři hlavní obor klavír.. 

V letech 1994 až 2000 byl stálým klavíristou Orchestru Václava Hybše. Několik sezón si dopřál v hudebním angažmá na zaoceánských lodích. Aktivně se věnuje koncertní činnosti coby klavírní doprovod sólových pěvců i hráčů napříč nejrůznějšími žánry. Příležitostně spolupracuje i s jinými tanečními orchestry. Působí také jako stálý klavírní pedagog v ZUŠ Turnov a korepetitor dětského-mládežnického pěveckého sboru Jizerka v Semilech. 

Jana Kubánková a Martin Hybler

HOUSLE

http://imuza.cz/kdo-jsme/jana-kubankova/

https://youtu.be/9qEd7mBkl4c

KLAVÍR 

http://imuza.cz/kdo-jsme/martin-hybler/

hudební skladatel :

https://youtu.be/sOCWPfH2CA0

https://prahakrizemkrazem.cz/2020/08/03/martin-hybler-silueta-prazskeho-hradu-se-dokonce-dostala-do-jedne-me-solove-skladby/

Boris Joneš

VARHANY 

Za svou celoživotní muzikantskou pouť prošel od místa tutti hráče v orchestru, přes sbormistrovskou až po dirigentskou taktovku šéfa orchestru. Všestranný hudebník i hráč, uznávaný a vyhledávaný pěvecký korepetitor a praktik. Profesionál, varhaník každým coulem a znalec všech varhan v kraji. 

Maxim Biriucov

KLAVÍR 

Absolvent konzervatoře St. Neaga (1994) a Státní Akademie Umění (1999), obor klavír v Chisinau (Moldávie). V roce 1994 se zúčastnil mezinárodních interpretačních kurzů u prof. V. Kastelského v Moskvě.  V letech 1995 až 1999 se věnoval vedle činnosti korepetitora pedagogickému působení na konzervatoři St. Neaga a později na Státní Akademie Umění. Od roku 1999 do roku 2008 působil jako korepetitor v Operním divadle v Constantě (Rumunsko) a Státním operním divadle v Mersin (Turecko). V letech 2006 a 2008 byl oficiálním korepetitorem světové pěvecké soutěže „Leyla Gencer“ v Turecku. Od roku 2008 působí jako korepetitor v divadle F. X. Šaldy a jako učitel hry na klavír v ZŠ a ZUŠ Jabloňová v Liberci. 


Irina Biriucova - FLÉTNA (příčná) 

se narodila v Moldavsku, kde úspěšně vystudovala na Akademii múziských umění. Již během studia na AMU byla zvána do Moldavské filharmonie a do Národního divadla. V letech 1999-2003 pracovala v Operním divadle v městě Constanta (Rumunsko). Pak od r.2003 odjela s manželem Maxim Biriucovem do Turecka, kde vedle koncertních aktivit působila i pedagogicky. Od roku 2008 bydlí v České republice, kde rovněž vystupuje jako solistka a věnuje se pedagogické práci.

Josef Žák

HOUSLE 

Jeden z koncertních mistrů prvních houslí orchestrů Divadla F.X.Šaldy v Liberci. Českobudějovický rodák z hudební rodiny přes několikaleté angažmá v plzeňské filharmonii zakotvil se svou mladou rodinou zde v Liberci. 

Smyčcové kvarteto koncertních mistrů Divadla F.X.Šaldy v Liberci 

 

Housle Jurij Horbachuk, 

Housle Ištván Matejča, 

Viola Oleg Patlatyi, 

Violoncello Vladimíra Sanvito

Petr Tomeš

VARHANY 

Turnovský rodák, varhaník, klavírista a hudební skladatel nejprve vystudoval Gymnázium v Tanvaldě a poté pokračoval  na Konzervatoři v Praze obor skladba ( 1998 - 2004 ), HAMU pak v oboru hudební režie ( 2004 - 2006 ).

Jako koncertní varhaník, pedagog a skladatel působí na Jablonecku.

Je autorem více než 1000 děl převážně varhanní hudby, ale nezříká se ani příležitostí jakou je filmová a divadelní hudba, písničky. Napsal již 12 symfonií pro symfonický orchestr. Skládá pro pěvecké sbory i nejrůznější vokálně-instrumentální obsazení jako např. Mše pro sbor a symfonický orchestr, ale také Requiem. Pro komorní nejrůznější obsazení napsal kvartety, tria, dua i koncerty. Jeho hudba je také silně inspirovaná spiritualitou. Vychází převážně z českomoravské melodiky a proto není sběratelem současných skladatelských ocenění.

 

Pavel Jeníček

TRUBKA