Věra Poláchová Kavanová

SOPRÁN

Sólistka opery Divadla F.X.Šaldy v Liberci 

Absolventka pardubické konzervatoře v pěvecké třídě Mgr. Svatavy Šubrtové  a Mgr. Jindřišky Rabasové. Laureátka a vítězka několika ročníků Mezinárodní pěvecké soutěže A.Dvořáka v Karlových Varech a Mikuláše Schneidera v Trnavě. Držitelka Ceny českého rozhlasu (za interpretaci písňového cyklu soudobého skladatele Miroslava Raichla (svého hudebního pedagoga) Již ve svých 19.letech debutovala hlavní sólovou rolí jako Pamina z Kouzelné flétny W.A. Mozarta v Divadle J.K.Tyla v Plzni a hned po studiu přijala angažmá opery Divadla F.X.Šaldy v Liberci, ve kterém je dodnes.

Od roku 2000 hostovala v několika inscenacích Národního divadla Praha , Státní opery Praha a v dalších operních domech. Příležitostně hostuje také v Operntheater Görlitz (BRD).
Na svých operních turné navštívila řadu evropských měst, Anglii, ale i Japonsko a Jižní Koreu. Její operní kariéru obohacuje i žánrově široká koncertní činnost. Jako sólistka pražského FOKu vystoupila na Hudebním festivalu 2007 ve Strassburgu. V roce 2008 byla přizvána Vlachovým kvartetem k celovečernímu provedení Stabat Mater G.B.Pergolesiho v Musicasdom ve španělské Valencii.
V projektu České televize - "Opera 2002" zpívala v přímém přenosu Desdemonu v Othellovi od Giusseppa Verdi v inscenaci Divadla F.X.Šaldy Liberec.

Již třikrát byla nominována v širším výběru na Cenu Thálie. 

V roce 2004 za roli Jolanty z Čajkovského stejnojmenné opery, 2007 za operetní dvojroli Giroflé-Giroflá od Charlese Lecocqa a 2014 za Antonii z Hoffmannových povídek Jasquea Offenbacha.

Přízeň diváků ji v roce  2018 přinesla také Libereckou Thalii. 

Ze zatím (circa 50) nastudovaných operních, operetních i muzikálových rolí se může pyšnit hlavními hrdinkami z děl českých, německých, ruských, italských i francouzských hudebních skladatelů  

Např. Mařenka, Rusalka, Liška Bystrouška, Pamina, Zuzanka, Frau Fluth, Oněginova Tatiana, Liù z Turandot, Nedda z Komediantů, Verdiho Leonora že Síly osudu a Desdemona z Othella Pucciniho , Madama Butterfly, Gounodova Markétka z opery Faust a Markétka, Micaela z Carmen, Massenettova Thaïs a další

Pedagogicky spolupracuje se ZUŠ Turnov. Věnuje se i soukromým frekventantům. Pořádá příležitostně kurzy zpěvu a nelze opomenout ani bohatou koncertní činnost. 

Petr Tomeš

VARHANY 

Turnovský rodák, varhaník, klavírista a hudební skladatel nejprve vystudoval Gymnázium v Tanvaldě a poté pokračoval  na Konzervatoři v Praze obor skladba ( 1998 - 2004 ), HAMU pak v oboru hudební režie ( 2004 - 2006 ).

Jako koncertní varhaník, pedagog a skladatel působí na Jablonecku.

Je autorem více než 1000 děl převážně varhanní hudby, ale nezříká se ani příležitostí jakou je filmová a divadelní hudba, písničky. Napsal již 12 symfonií pro symfonický orchestr. Skládá pro pěvecké sbory i nejrůznější vokálně-instrumentální obsazení jako např. Mše pro sbor a symfonický orchestr, ale také Requiem. Pro komorní nejrůznější obsazení napsal kvartety, tria, dua i koncerty. Jeho hudba je také silně inspirovaná spiritualitou. Vychází převážně z českomoravské melodiky a proto není sběratelem současných skladatelských ocenění.

 

Josef Žák

HOUSLE 

Narozen 18.12.1980 v Českých Budějovicích. Pochází  takzvaně z „muzikantské rodiny“. Stejně jako on, jsou oba jeho rodiče i bratr profesionálními hráči.

Josef coby českobudějovický rodák vystudoval  v letech 1993 - 1999  Konzervatoř v Plzni u profesora Romana Fedchuka. Už během studia působil jako koncertní mistr v European Philharmonic Orchestra ( 100 členný studentský orchestr se sídlem v Rakousku).

Po studiích působil jako zástupce koncertního mistra v Plzeňské Filharmonii a nakonec zakotvil se svou mladou rodinou v Liberci. V současné době je jedním z koncertních mistrů orchestru Divadla F.X.Šaldy a současně předává své houslové hráčské zkušenosti v ZUŠ Václava Snítila v Mimoni, ale i svým soukromým žákům.

Markéta Doubravská

HARFA 

Po absolutoriu Janáčkovi konzervatoře Ostrava ve třídě paní Marty Píchové, byla přijata na Akademii múzických umění v Praze. Magisterské studium ukončila ve třídě doc. Renáty Kodadové v roce 1998. Již během studia se účastnila harfových kurzů v Maďarsku,  Anglii a ČR.  Spolupracovala s Národním divadlem Moravskoslezským v Ostravě, Státní operou v Praze a zakotvila v divadle F. X. Šaldy v Liberci. Se svou kolegyní sopranistkou Věrou Poláchovou založila komorní uskupení  Harpe Duo, které pořádá koncerty a podílí se na charitativních akcích. Pro Český rozhlas Ostrava natočila několik sólových a komorních skladeb. Mimo operu spolupracuje s Komorní filharmonií Pardubice a  podílí se na projektu Rusalka v divadle Na Maninách. Na Základní umělecké škole Frýdlantská v Liberci založila v roce 2008 harfovou třídu. V roce 2020 v mimořádné kategorii divadlo on-line získala cenu Liberecká Thálie.

Josef Kovačič

BAS

Sólista opery Divadla F.X.Šaldy v Liberci 

 Basista Josef Kovačič  pochází z Liberce, s nímž jsou spojeny i jeho pěvecké počátky v Severáčku a gymnaziálním souborem Cum decore. Sólovému zpěvu se začal věnovat v šestnácti letech na liberecké ZUŠ a rovněž soukromě u Mgr. Svatavy Šubrtové. Ve studiích dále pokračoval na Pražské konzervatoři pod vedením operního pěvce Jiřího Kubíka, kde absolvoval také cyklem Biblických písní  A.Dvořáka. V pěveckém studiu dále pokračoval na Hudební akademii múzických umění v Praze pod vedením dalšího operního pěvce Martina Bárty. V létě 2015 debutoval na profesionální scéně na prestižním hudebním festivalu Bregenz  rolí Hermanna v Hoffmannových povídkách Jacquesa Offenbacha. V dalších letech účinkoval např. jako Hádes a Pluto v historicky poučeném nastudování Monteverdiho Orfea na plzeňském jevišti a jako Beneš v Smetanově Daliborovi v Českých Budějovicích. Je laureátem řady tuzemských cen a věnuje se koncertní činnosti po ČR, Německu, Itálii a Španělsku. Spolupracuje s orchestry Severočeská filharmonie Teplice, Podkrkonošský symfonický orchestr a dalšími.

Od roku 2019 je kmenovým sólistou Divadla F. X. Šaldy v Liberci. V současnosti jej můžete slyšet v Janáčkových Příhodách lišky Bystroušky v roli Jezevce a Faráře, v Bizetově opeře Lovci perel jako kněze Nourabad a naposledy i v novém titulu Donizettiho Dcera pluku jako Hortensia. Miláčkem publika se stal i jeho Masetto v Mozartově Donu Giovannim v liberecké inscenaci..

Jiří Horčička

Klavírista, hráč na klávesové nástroje a varhany

Z tisku :

 ..." hudební recitál za doprovodu bravurního klavíristy Jiřího Horčičky s brilantní technikou sólového hráče se smyslem pro vlastní invenci. Samotná jeho nespoutanost za nástrojem je zážitkem" ... 

Semilský rodák, absolvoval na pardubické konzervatoři hlavní obor klavír.. 

V letech 1994 až 2000 byl stálým klavíristou Orchestru Václava Hybše. Několik sezón si dopřál v hudebním angažmá na zaoceánských lodích. Aktivně se věnuje koncertní činnosti coby klavírní doprovod sólových pěvců i hráčů napříč nejrůznějšími žánry. Příležitostně spolupracuje i s jinými tanečními orchestry. Působí také jako stálý klavírní pedagog v ZUŠ Turnov a korepetitor dětského-mládežnického pěveckého sboru Jizerka v Semilech. 

Pavel Jeníček

TRUBKA 

Narodil se 28.3.1979 v Liberci. Od 6 let se věnoval hře na housle na ZUŠ v Liberci. Ve 13 letech začal studovat hru na trubku, v jejímž ve studiu pokračoval na Státní konzervatoři v Teplicích u profesora Tomáše Kareše. V letech 1999 – 2001 působil v orchestru opery Ústí nad Labem. Od roku 2001 po současnost je 1. trumpetistou a sólistou opery Divadla F.X.Šaldy v Liberci. Spolupracuje s několika dalšími orchestry jako: Severočeská filharmonie v Teplicích, Opera v Ústí nad Labem, Česká komorní filharmonie Praha, Smetana Philharmoniker Prag , Sorbische National-Ensemble Bautzen. S těmito tělesy vystupuje po celé Evropě, ale i na domácí scéně. Vedle jedinečné interpretace operní a symfonické hudby se velmi rád podílí na sólových komorních projektech nebo ve volném čase vystupuje v populárních tanečních orchestrech. Od roku 2018 se věnuje výuce hudby v ZUŠ Tanvald, aby zde mohl předat své zkušenosti budoucím generacím umělců.

Smyčcové kvarteto koncertních mistrů Divadla F.X.Šaldy v Liberci 

 

Housle Jurij Horbachuk, 

Housle Ištván Matejča, 

Viola Oleg Patlatyi, 

Violoncello Vladimíra Sanvito

Jana Kubánková a Martin Hybler

HOUSLE

http://imuza.cz/kdo-jsme/jana-kubankova/

https://youtu.be/9qEd7mBkl4c

KLAVÍR 

http://imuza.cz/kdo-jsme/martin-hybler/

hudební skladatel :

https://youtu.be/sOCWPfH2CA0

https://prahakrizemkrazem.cz/2020/08/03/martin-hybler-silueta-prazskeho-hradu-se-dokonce-dostala-do-jedne-me-solove-skladby/

Boris Joneš

VARHANY 

Za svou celoživotní muzikantskou pouť prošel od místa tutti hráče v orchestru, přes sbormistrovskou až po dirigentskou taktovku šéfa orchestru. Všestranný hudebník i hráč, uznávaný a vyhledávaný pěvecký korepetitor a praktik. Profesionál, varhaník každým coulem a znalec všech varhan v kraji. 

Maxim Biriucov

KLAVÍR 

Absolvent konzervatoře St. Neaga (1994) a Státní Akademie Umění (1999), obor klavír v Chisinau (Moldávie). V roce 1994 se zúčastnil mezinárodních interpretačních kurzů u prof. V. Kastelského v Moskvě.  V letech 1995 až 1999 se věnoval vedle činnosti korepetitora pedagogickému působení na konzervatoři St. Neaga a později na Státní Akademie Umění. Od roku 1999 do roku 2008 působil jako korepetitor v Operním divadle v Constantě (Rumunsko) a Státním operním divadle v Mersin (Turecko). V letech 2006 a 2008 byl oficiálním korepetitorem světové pěvecké soutěže „Leyla Gencer“ v Turecku. Od roku 2008 působí jako korepetitor v divadle F. X. Šaldy a jako učitel hry na klavír v ZŠ a ZUŠ Jabloňová v Liberci. 


Irina Biriucova - FLÉTNA (příčná) 

se narodila v Moldavsku, kde úspěšně vystudovala na Akademii múziských umění. Již během studia na AMU byla zvána do Moldavské filharmonie a do Národního divadla. V letech 1999-2003 pracovala v Operním divadle v městě Constanta (Rumunsko). Pak od r.2003 odjela s manželem Maxim Biriucovem do Turecka, kde vedle koncertních aktivit působila i pedagogicky. Od roku 2008 bydlí v České republice, kde rovněž vystupuje jako solistka a věnuje se pedagogické práci.