KONCERT k uctění památky paní profesorky Svatavy Šubrtové

ZVEME VÁS K ÚČASTI NA MIMOŘÁDNÉ UDÁLOSTI...

( viz. níže )

Vždy když měla naše paní profesorka své životní jubileum, stalo se u nás v Liberci milou tradicí, uspořádat krásný koncert. Nevím už, kdo to vymyslel a začal, ale moc mu za to děkuji :)  Všichni jsme si to užili a radovali se ze společného setkání s některými i po dlouhých letech.

Naposledy jsme s Čeňkem Svobodou, Zuzkou Kubelkovou a dalšími přáteli, stáli u Svataviných domovních dveří s lahvinkou červeného vína, krabičkou z cukrárny a s písní  " V horném konci svíťá..." se dožadovali vstupu jako " TRUVÉŘI "  Svatava nás s otevřenou náručí přivítala. Neskrývala své rozpaky, dojetí, překvapení i štěstí. Nedávala na sobě znát pocity únavy a jako dáma nás pohostila. Všem se se zájmem věnovala.

Rádi bychom jí věnovali krásnou vzpomínku, jak jinak než opět krásným koncertem.

" BUĎTE  SRDEČNĚ  VÍTÁNI " 

 Společně s Divadlem F.X.Šaldy v Liberci 

pořádáme v této nádherné historické budově 

k uctění památky a nedožitým 89. narozeninám naší pěvecké pedagožky

Mgr. Svatavy Šubrtové 

*

  28. března 2019  v  19 hodin

*

KONCERT KE DNI UČITELŮ 

s názvem 

 

" LETĚLA TUDY LABUTĚ "

 

Na koncertě vystoupí operní sólisté z její pěvecké třídy Martin Bárta, Rafael Alvarez, Věra Poláchová Kavanová, Karla Sagan Bytnarová, Jana Stehr, Hannah Ester Minutillo, Olga Černá a další. 

Vokálně instrumentální sdružení ReBelCanto Pardubice, 

volné pěvecké sdružení sborů, sbory Kvintus, Rosex

a samozřejmě nesmí chybět

SEVERÁČEK

pod vedením sbormistryně Silvie Pálkové. 

Cena vstupenky 200,-Kč 

Již v předprodeji DFXŠ Liberec 

 *


Všechny další informace i připomínky přímo u mě :

VĚRA POLÁCHOVÁ KAVANOVÁ 

sólistka opery Divadla F.X.Šaldy v Liberci

Email :  vera.kav.polachova@centrum.cz

www.harpeduo.com

Tel. :  604321078 

PLAKÁT ke koncertu

SVATAVA ŠUBRTOVÁ


 

Se zármutkem oznamujeme, že

19.prosince 2018 nás opustila paní profesorka  

Mgr. Svatava Šubrtová

 

Její pouť začala *28.3.1930 v Ostravě v rodině operního pěvce člena Národního divadla moravskoslezského. Se svým  milovaným otcem pak sdílela svůj hudební talent. Během studií na tamním Gymnáziu byla zapálená i pro sport. Hudba však zvítězila a "Svatička", jak byla svým okolím nazývána, se s hrdostí houževnatě pustila, společně s basistou Richardem Novákem, do studia italského "bel canta", na kterém si celý život velmi zakládala, u pěvce Jiřího Wootha na brněnské konzervatoři. 

V začátcích své pěvecké kariéry prožila jednu sezónu v Národním divadle jako Oněginova Taťána a Verdiho Leonora. Nejen politická situace, ale i zdravotní stav (astma) ji donutily v 60.tých letech opustit scénu. Stále však platila za vynikající koncertní pěvkyni. S povděkem pak v 80.tých letech přijala nabídku k pedagogické činnosti od PhDr. Václava Rabase na nově vznikající konzervatoři v Pardubicích. Pílí sobě vlastní vedla i své žáky k poctivému přístupu. Učila tak dlouhá léta a své zkušenosti stále znásobovala. 

Její jméno je tak spojeno nejen s věhlasem pardubické konzervatoře a zde vzniknuvším netradičním souborem ReBelCanto, ale v dřívějších letech i ZUŠ Náchod a Dvůr Králové nad Labem, které jí v nesnadném období poskytly azyl, na něž ráda vzpomínala a kam se velmi ráda vracela. V nedaleké vísce Nemojov v malé chaloupce na zdravém vzduchu podkrkonoší trávila šťastná léta se svým dlouholetým manželem hudebním skladatelem Miroslavem Raichlem. Ten jí věnoval několik písňových cyklů, jejichž způsob interpretace svým studentům společně předávali, např. Modravou mlhou, Letěla tudy labutě, dále pak několik sopránových sól ve svých  kantátách, které společně v Českém rozhlase nahráli. Během svého působení na Konzervatoři v Pardubicích za pomoci svých  přátel vydala svůj operní medajlonek Live CD svých nejoblíbenějších operních árií za klavírního doprovodu kolegy profesora Josefa Picka.

Po manželově smrti a odchodu do penze se pod ochrannou rukou svých nejmilejších žáků Silvy a Petra Pálkových přestěhovala do Liberce. Zde se ráda po jejich boku a s temperamentem sobě vlastním zapojila do bohatého hudebního života a předávala své umění přesvědčivě dál. Vybudovala zde svou vlastní pěveckou třídu, ke které se dodnes hlásí nejeden z operních a koncertních pěvců. Její pedagogický potenciál měli možnost zažít i studenti, dnes již dirigenti a sbormistři na nejrůznějších kurzech sborového zpěvu po celé ČR. Stala se velmi uznávanou porotkyní pěveckých soutěží a ještě uznávanější poradkyní malých i velkých pěveckých sborů, za což byla oceněna Ministerstvem kultury. 

K 70. výročí narozenin se jí dostalo významného ocenění z USA.

Do vysokého věku žila aktivním životem a své žáky oddaně a obětavě doprovázela na koncerty i představení. I z malých úspěchů se radovala. 

V klidu Domu seniorů Františkov a v laskavé péči svých obětavých přátel Zdeňky a Zdeňka "Zdeňkových" jak jim s úsměvem říkávala, v předvánoční době v tichosti odešla. 

28.3.2019 by se paní profesorka dožila 89 let.

 

Věnujme jí tichou vzpomínku.

  

Parte

https://www.casopisharmonie.cz/aktuality/zemrela-pevkyne-a-pedagozka-svatava-subrtova.html