17. říj, 2020

* JAROSLAV JEŽEK *

POSLECH : KYTICE

https://youtu.be/8Gyp4gBex1s

https://youtu.be/dQh2NWDks6c

https://youtu.be/cXV1QSLyJpA

a jsem si jista, že si vzpomenete i na další Ježkovy písničky...

DAVID A GOLIÁŠ,  ŠATY DĚLAJ ČLOVĚKA,  SVÍTÁ,  KLOBOUK VE KŘOVÍ,  DON JUAN,  STONOŽKA,  TŘI STRÁŽNÍCI,  TMAVOMODRÝ SVĚT, ŽIVOT JE JEN NÁHODA... 

JAROSLAV  JEŽEK 

Český hudební skladateldirigent, hudební improvizátor, dramaturg a klavírista.  Autor tanečnídivadelní a filmové hudby ale i vážné hudby

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jaroslav_Je%C5%BEek

( * 25. září 1906 Žižkov +1. ledna 1942 New York)

Hudební inspiraci nabral hlavně v jazzu. Jeho nejznámější a zvlášť populární je jeho hudba k divadelním hrám a filmům, která v některých případech téměř zlidověla.

Od dětství trpěl šedým zákalem. Jako dítě navštěvoval hradčanskou školu pro výchovu nevidomých. Prodělal spálu a téměř ohluchl.

V roce 1923 se pokusil složit přijímací zkoušky ze hry na klavír na pražské konzervatoři. Jako klavírista kvůli svému zraku nebyl přijat, ale jeho vlastní skladba a improvizace natolik zaujala, že konzervatoř vystudoval jako hudební skladatel.

Stýkal se i s mnoha mladými umělci té doby např. s E. F. BurianemVítězslavem NezvalemJoe Jenčíkem a především s Jiřím Voskovcem a Janem Werichem a s nimiž i vytvořil nesmrtelné trio: Ježek skládal hudbu a Werich s Voskovcem k tomu dokládali vtipné inteligentní texty. V lednu 1939 spolu  emigrovali do Spojených států.

 https://prazska.drbna.cz/zpravy/kultura/3834-rodak-ze-smichova-bojoval-s-blbosti-a-drazdil-diktatury-jan-werich-zemrel-pred-40-lety.html

Ani milovaná Frances, se kterou se Ježek oženil pár dní před smrtí, nedokázala utišit jeho zdravotní neduhy, na konci roku 1941 byl hospitalizován a na Nový rok 1942 zemřel ve věku 35 let. Po válce byla urna převezena do Prahy a dne 5. ledna 1947 uložena v rodinném hrobě na Olšanských hřbitovech.

V Praze je po něm od roku 1990 pojmenována Konzervatoř a Vyšší odborná škola se zaměřením na jazzovou a populární hudbu.

Památník Jaroslava Ježka v Praze – Modrý pokoj - MALÁ EXKURZE

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pam%C3%A1tn%C3%ADk_Jaroslava_Je%C5%BEka_%E2%80%93_Modr%C3%BD_pokoj

 TAK KRÁSNĚ STUDUJTE, HRAJTE, TANCUJTE, ZPÍVEJTE   :P

Vaše P.uč.