18. lis, 2020

* PÍSNĚ PRO STÁTNÍ SVÁTKY *

K našim národním svátkům se pojí neodmyslitelně dvě písně. Jsou plné sdělení i emocionality. NAŠE STÁTNÍ HYMNA tak, jak by měla znít z úst

zpěvačky : https://youtu.be/vTlvogPLLwc 

zpěváka : https://youtu.be/xMyzYKMeC3M 

Píseň pochází z První české hry  FIDLOVAČKA od dramatika J.K.Tyla s písněmi Františka Škroupa. Poprvé byla uvedena zhruba před 180 lety přesně 21. prosince 1834 ve Stavovském divadle.

https://youtu.be/mo-NeHGEcLI 

Píseň "Kde domov můj" je první divadelní šlágr na světě, který se stal státní hymnou. Všichni známe její slova – tedy její první sloku.

Písnička má ale sloky čtyři.  

Podle literárního vědce činného v první polovině 20. století Ferdinanda Strejčka první sloka opěvuje konkrétní místa. Zatímco každý z nás si může hučící vodu představovat na kterékoliv louce v republice, stejně tak bory mohou šumět po skalinách kdekoliv. 

Josef Kajetán Tyl s Františkem Škroupem opěvovali krásy tehdejšího nuselského údolí, dnešní část Prahy, nad kterou se tyčí známý Nuselský most.

Naši hymnu, tedy správně řečeno písničku Kde domov můj, si zpívají i jinde ve světě. U našich východních sousedů existuje tato píseň pod názvem Domov Slováka.

Bulhaři si ji taky osvojili a zpívají na rozdíl od nás všechny čtyři sloky a považují ji za svou národní píseň, byť ji do Bulharska přinesl jeden bulharský mladík, který v Praze studoval.

Zatímco u nás slova první sloky umí už děti na prvním stupni základní školy, další tři sloky už upadly v zapomnění. V Českém rozhlase Brno jsme proto natočili celou píseň Kde domov můj.

Zazpívejte si  :

https://youtu.be/mQZ6vsLMqzs

Kde domov můj, kde domov můj
Voda hučí po lučinách
Bory šumí po skalinách
V sadě skví se jara květ
Zemský ráj to na pohled
A to je ta krásná země
/:země česká, domov můj:/

*

Kde domov můj, kde domov můj
V zemi kde náš kníže svatý
Vírou v Krista v duši vzňatý
Krev svou v oběť za vlast lil
Český národ vykoupil
V zemi slavné, otcům drahé
/:V české zemi, domov můj:/

*

Kde domov můj, kde domov můj
V kraji znáš-li bohumilém
Duše útle v těle čilém
Mysl jasnou vznik a zdar
A tu sílu vzdoru zmar
To jest Čechů slavné plémě
/:Mezi Čechy domov můj:/

*

Kde domov můj, kde domov můj
Bože velký Hospodine
Ruka Tvoje světům kyne
Tebe vzývá národ můj
Věčný bože při něm stůj
Světovládný Hospodine
/:chraň vždy český, domov můj:/

*

DRUHOU CENĚNOU PÍSNÍ JE VÁM VŠEM ZNÁMÁ

MODLITBA PRO MARTU

Píseň s původním názvem Modlitba vznikla v roce 1968 pro populární televizní seriál Píseň pro Rudolfa III. Hudbu složil Jindřich Brabec, text na motivy Jana Amose Komenského napsal Petr Rada.

Modlitba pro Martu je česká píseň z roku 1968 zpívaná Martou Kubišovou, která se po vojenské okupaci 21. srpna stala symbolem odporu českého národa proti vpádu vojsk Varšavské smlouvy do tehdejšího komunistického Československa.V době normalizace bylo zcela zakázáno její vysílání v rozhlase a v televizi.

Obrázek této doby nám nejlépe přiblíží mírumilovnou formou

film PELÍŠKY

https://youtu.be/msrLhj-Oys8 

nebo

muzikálový film REBELOVÉ 

https://youtu.be/AoK3-WMbxRk